O studenom porceláne som prvý krát počula od kamarátky, keď som od nej dostala nádhernú, ručne maľovanú brošňu, ktorá bola vyrobená práve z tohto materiálu.
Tento rok pred sviatkami som sa rozhodla túto techniku vyskúšať a vyrobila som si netradičné ozdoby na vianočný stromček. V tejto fáze som ponechala bielu bielou a tak vznikly tieto mini závesné dekorácie, ktoré sú myslím vhodné aj mimo vianočnej sezóny.
No už v tej dobe som mala v sebe ideu vyrobiť šperk, inšpirovaný keramickým šperkom, ktorý som minulý rok vyrábala na kurze keramiky.
Rozhodla som sa, že sa pokúsim vyrobiť keramický/nekeramický šperk v domácich podmienkach z materiálu, ktorý je bežne dostupný a väčšina z nás ho má doma :)
Tak si poďme ukázať, ako si vyrobíme studený porcelán:
1 diel kukuričného škrobu
1 diel jedlej sódy
1 diel vody
Na panvičku nasypeme škrob a sódu, premiešame, prilejeme vodu. Zohrievame na jemnom plameni, kým nezačne bublať a začne sa zrážať. V tejto fáze poriadne miešame, kým sa nám nevytvorí bochníček, ktorý môžeme vyklopiť na utierku. Keď trošku vychladne, bochníček premiesime, odložíme do sáčka a studený porcelán je pripravený na tvorbu :)
Môžete motivovať do tvorby aj deti, zobrať si do parády vianočné vykrajovátka, či modelovať figúrky, zapojte fantáziu :)
Výrobky necháte voľne uschnúť na vzduchu. V mojom prípadne to trvalo cca 2 dni.
A poďme teraz konkrétne ku môjmu keramickému/nekeramickému šperku:
Srdiečko som si vykrojila mojim vykrajovátkom na linecké koláčiky, mačičku som vyrezala od ruky tenkým nožíkom.
Keď mi hmota uschla, začala som na ňu kresliť tenkými fixkami rôzne rastlinné motívy. Pozor, musia to byť nezmývateľné centrofixky, aby sa pri ďalšej tvorbe nerozpúšťali.
Keď bol motív hotový, pustila som sa doňho vodovými farbami. Nakreslené motívy som si vyfarbovala ako omaľovánku.
Mám farby St. Petersburg, ale postačia aj obyčajnejšie vodobé farby. Podstatné je, aby pri lakovaní nepúšťali a teda odporúčam na nejakom "nepodarku", tak fixku, ako aj farby pred realizáciou ODSKÚŠAŤ! Urobte si vzorku s fixkou a farbou a prelakujte ju.
Pokiaľ však budete používať akrylové farby, nemusíte sa stálosti farby obávať.
Ak sa však nechcete púštať do komplikovaných a detailných motívov, môžete vyskúšať abstrakciu. Maľovať, štruktúrovať, vytierať farbu, alebo odtláčať. Napríklad zdobiť šperk bodkovaným ornamentom (napr. koncom špendlíka) by bolo mimoriadne zaujímavé, nemyslíte? :)
Ako príklad uvediem práve abstraktnú brošňu, ktorú som dostala od kamarátky.
Keď máme kreatívnu fázu za sebou, čaká nás lakovanie a dokončenie šperku. Použila som obyčajný lak na nechty. Ideálne nejaký tvrdý lak, v ktorom neostávajú ryhy.
Šperk získa klásny lesk, zvýraznia sa farby a zároveň je chránený pred vonkajšími vplyvmi.
Posledným krokom je finalizácia a teda nalepenie bošňového mostíka, či zavesenie na retiazku, kožu, šnúrku atď...
A hotovo! :)
Ak sa vám postup páčil, môžete mi do komentárov napísať, akým spôsobom by ste si šperk dekorovali, určite máte ďalšie nápady, ktoré som nespomenula.
Vaša Ammyla :)